Oris - 01 798 7768 4284-Set
01 798 7768 4284-Set Big Crown ProPilot 57th Reno Air Races
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 798 7768 4284-Set (aka: 01 798 7768 4284-Set) |
| Name: | 01 798 7768 4284-Set Big Crown ProPilot 57th Reno Air Races |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Big Day Date 01 798 7768 4284-Set is a limited edition created in celebration of the 57th Reno Air Race event. This watch has a PVD-coated stainless steel case of 41.00mm, and a Black dial. This watch is powered by caliber Oris 798, a self-winding movement second time zone indication.