Oris - 01 798 7773 4284 HB-JWA-Set
01 798 7773 4284 HB-JWA-Set Big Crown ProPilot GMT Rega Fleet Bombardier Challenger 650 - HB-JWA
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 798 7773 4284 HB-JWA-Set (aka: 01 798 7773 4284 HB-JWA-Set) |
| Name: | 01 798 7773 4284 HB-JWA-Set Big Crown ProPilot GMT Rega Fleet Bombardier Challenger 650 - HB-JWA |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Pulsometer |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot 01 798 7773 4284 HB-JWA-Set is part of a series of 21 pieces created in honor of the 18 rescue helicopters and three fixed-wing aircraft of Rega. Each is a limited edition of 100 pieces and has the aircraft of choice engraved on the case back.