Oris - 01 910 7745 4084-Set LS
01 910 7745 4084-Set LS Big Crown ProPilot Alarm Stainless Steel / Black / Alligator
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 910 7745 4084-Set LS (aka: 01 910 7745 4084-Set LS) |
| Name: | 01 910 7745 4084-Set LS Big Crown ProPilot Alarm Stainless Steel / Black / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilo Alarm 'Flying Bell' was introduced in 2018. Limited to 250 pieces, it features a stainless steel case of 44mm, which houses the self-winding caliber Oris 910 with alarm function.