Oris - 01 561 7526 4061-07 5 16 42FC
01 561 7526 4061-07 5 16 42FC Rectangular Date 24 Stainless Steel / Silver - Arabic
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 561 7526 4061-07 5 16 42FC (aka: 01 561 7526 4061-07 5 16 42FC) |
| Name: | 01 561 7526 4061-07 5 16 42FC Rectangular Date 24 Stainless Steel / Silver - Arabic |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 24.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular Date 01 561 7526 4061-07 5 16 42FC has a stainless steel case (24.00*36.00mm) and a Silver dial with Arabic Numerals. This watch is powered by caliber Oris 561, a self-winding movement with date.