Oris - 01 561 7536 4951-07 8 16 68
01 561 7536 4951-07 8 16 68 Rectangular Diamonds 24 Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 561 7536 4951-07 8 16 68 (aka: 01 561 7536 4951-07 8 16 68) |
| Name: | 01 561 7536 4951-07 8 16 68 Rectangular Diamonds 24 Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 24.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular Date 01 561 7536 4951-07 8 16 68 has a stainless steel case (24.00*36.00mm) set with two rows of diamonds, and a White mother-of-pearl dial.