Oris - 01 561 7620 4064-07 5 16 72
01 561 7620 4064-07 5 16 72 Rectangular Date 25.9 Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 561 7620 4064-07 5 16 72 (aka: 01 561 7620 4064-07 5 16 72) |
| Name: | 01 561 7620 4064-07 5 16 72 Rectangular Date 25.9 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 25.90 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Rectangular Date 01 561 7620 4064-07 5 16 72 has a rectangular, stainless steel case of 25.90 * 37.00mm and a Black dial with cursive Arabic numerals 12, 3, 6 and 9 o'clock. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 561.