Oris - 01 561 7621 4964-07 8 16 75
01 561 7621 4964-07 8 16 75 Rectangular Date Diamonds 25.9 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 561 7621 4964-07 8 16 75 (aka: 01 561 7621 4964-07 8 16 75) |
| Name: | 01 561 7621 4964-07 8 16 75 Rectangular Date Diamonds 25.9 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 25.90 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Rectangular Date 01 561 7621 4964-07 8 16 75 has a stainless steel case of 25.90*37.00mm, which is set wit two rows of diamonds. The dial is {COLOR], and within lies the self-winding caliber Oris 561.