Oris - 01 561 7656 4074-07 8 17 82
01 561 7656 4074-07 8 17 82 Rectangular Date 24.5 Stainless Steel / Black - Roman / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 561 7656 4074-07 8 17 82 (aka: 01 561 7656 4074-07 8 17 82) |
| Name: | 01 561 7656 4074-07 8 17 82 Rectangular Date 24.5 Stainless Steel / Black - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 24.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular 01 561 7656 4074-07 8 17 82 has a rectangular case of 24.50 *38.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 561. The dial is Black with Roman Numerals.