Oris - 01 561 7693 4031-07 5 22 25FC
01 561 7693 4031-07 5 22 25FC Rectangular Date 30 Stainless Steel / Silver - Arabic
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 561 7693 4031-07 5 22 25FC (aka: 01 561 7693 4031-07 5 22 25FC) |
| Name: | 01 561 7693 4031-07 5 22 25FC Rectangular Date 30 Stainless Steel / Silver - Arabic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Rectangular Date 01 561 7693 4031-07 5 22 25FC has a stainless steel case (30.00*44.00mm) and a Silver dial with Arabic Numerals. This watch is powered by caliber Oris 561, a self-winding movement with date.