Oris - 01 561 7783 4063-07 5 19 16
01 561 7783 4063-07 5 19 16 Rectangular Date 25.5 Stainless Steel / Green
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 561 7783 4063-07 5 19 16 (aka: 01 561 7783 4063-07 5 19 16) |
| Name: | 01 561 7783 4063-07 5 19 16 Rectangular Date 25.5 Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 25.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Rectangular Date 01 561 7783 4063-07 5 19 16 has a stainless steel case (25.50*38.00mm) and a Green dial in Art Deco style. This watch is powered by caliber Oris 561, a self-winding movement with date.