Oris - 01 581 7528 4064-07 5 22 44FC
01 581 7528 4064-07 5 22 44FC Rectangular Complication Stainless Steel / Black - Arabic
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 581 7528 4064-07 5 22 44FC (aka: 01 581 7528 4064-07 5 22 44FC) |
| Name: | 01 581 7528 4064-07 5 22 44FC Rectangular Complication Stainless Steel / Black - Arabic |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular Complication 01 581 7528 4064-07 5 22 44FC has an rectangular case of 33.50*45.50mm, which houses a caliber Oris 581 - a self-winding movement with central seconds, full calendar, and moonphase indicator. The Black dial has Arabic Numerals.