Oris - 01 581 7658 4061-07 5 23 70FC
01 581 7658 4061-07 5 23 70FC Rectangular Complication Stainless Steel / Silver - Arabic
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 581 7658 4061-07 5 23 70FC (aka: 01 581 7658 4061-07 5 23 70FC) |
| Name: | 01 581 7658 4061-07 5 23 70FC Rectangular Complication Stainless Steel / Silver - Arabic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular Complication 01 581 7658 4061-07 5 23 70FC has an rectangular case of 33.00*46.00mm, which houses a caliber Oris 581 - a self-winding movement with central seconds, full calendar, and moonphase indicator. The Silver dial has Arabic Numerals.