Oris - 01 582 7658 4071-07 8 23 82
01 582 7658 4071-07 8 23 82 Rectangular Complication Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 582 7658 4071-07 8 23 82 (aka: 01 582 7658 4071-07 8 23 82) |
| Name: | 01 582 7658 4071-07 8 23 82 Rectangular Complication Stainless Steel / Silver - Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular Complication 01 582 7658 4071-07 8 23 82 has an rectangular case of 33.00*46.00mm, which houses a caliber Oris 582 - a self-winding movement with central seconds, full calendar, and moonphase indicator. The Silver dial has Roman Numerals.