Oris - 01 583 7657 4071-07 5 21 70FC
01 583 7657 4071-07 5 21 70FC Rectangular Date 30 Stainless Steel / Silver - Roman
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 583 7657 4071-07 5 21 70FC (aka: 01 583 7657 4071-07 5 21 70FC) |
| Name: | 01 583 7657 4071-07 5 21 70FC Rectangular Date 30 Stainless Steel / Silver - Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular Date 01 583 7657 4071-07 5 21 70FC has a stainless steel case (30.00*44.00mm) and a Silver dial with Roman Numerals. This watch is powered by caliber Oris 583, a self-winding movement with date.