Oris - 01 585 7525 4061-07 8 20 68
01 585 7525 4061-07 8 20 68 Rectangular Day Date 30 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 585 7525 4061-07 8 20 68 (aka: 01 585 7525 4061-07 8 20 68) |
| Name: | 01 585 7525 4061-07 8 20 68 Rectangular Day Date 30 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Rectangular Day Date 01 585 7525 4061-07 8 20 68 has a rectangular case of 30.00*40mm and a Silver dial with exploding Arabic numerals. Power comes from the self-winding caliber Oris 585, with windows for both day and date.