Oris - 01 585 7622 7064-07 8 24 77
01 585 7622 7064-07 8 24 77 Rectangular Titan Day Date / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 585 7622 7064-07 8 24 77 (aka: 01 585 7622 7064-07 8 24 77) |
| Name: | 01 585 7622 7064-07 8 24 77 Rectangular Titan Day Date / Bracelet |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 33.80 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Rectangular Titan Day Date has a rectangular case (33.80*39.00mm) crafted from titanium, which houses a self-winding movement with chronograph and date in the form of caliber Oris 585. The dial is Black.