Oris - 01 733 7593 4089-Set
01 733 7593 4089-Set Rectangular Dizzy Gillespie
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 733 7593 4089-Set (aka: 01 733 7593 4089-Set) |
| Name: | 01 733 7593 4089-Set Rectangular Dizzy Gillespie |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 1917 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Dizzy Gillespie Limited Edition 01 733 7593 4089-Set is a 2007 limited edition of 1917 pieces created in honor of jazz musician Dizzy Gillespie. This watch has a rectangular case of 39.0*36.5mm, and a brown dial with alternating stick markers and Arabic numerals.