Oris - 01 733 7600 4084-Set
01 733 7600 4084-Set Rectangular Leonhard Euler
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 733 7600 4084-Set (aka: 01 733 7600 4084-Set) |
| Name: | 01 733 7600 4084-Set Rectangular Leonhard Euler |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 1707 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Dizzy Gillespie Limited Edition 01 733 7600 4084-Set is a 2007 limited edition of 1707 pieces created in honor of Swiss mathematician Leonard Euler. This watch was introduced in 2007.