Oris - 01 733 7618 4084-Set
01 733 7618 4084-Set Rectangular Bob Dylan Limited Edtion
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Rectangular |
| Reference: | 01 733 7618 4084-Set (aka: 01 733 7618 4084-Set) |
| Name: | 01 733 7618 4084-Set Rectangular Bob Dylan Limited Edtion |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 3000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 37.80 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Bob Dylan Limited Edition 01 733 7618 4084-Set is a 2009 limited edition of 3000 pieces created in collaboration with Bob Dylan. This watch has a rectangular case of 37.8*39.0mm, and a black dial with Mr. Dylan's signature at 6:00. The case back is engraved with his portrait.