Oris - 01 690 7540 4064-07 5 20 44FC
01 690 7540 4064-07 5 20 44FC Tonneau Worldtimer Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Tonneau |
| Reference: | 01 690 7540 4064-07 5 20 44FC (aka: 01 690 7540 4064-07 5 20 44FC) |
| Name: | 01 690 7540 4064-07 5 20 44FC Tonneau Worldtimer Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Tonneau 01 690 7540 4064-07 5 20 44FC has a tonneau-shaped case of 38.50 x 48.30 mm, which houses the caliber Oris 690 - a self-winding movement capable of displaying two time zones at once. The dial is Black.