Oris - 01 635 7518 4464-07 4 24 14
01 635 7518 4464-07 4 24 14 TT1 Day Date Stainless Steel - Rubber / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | TT1 |
| Reference: | 01 635 7518 4464-07 4 24 14 (aka: 01 635 7518 4464-07 4 24 14) |
| Name: | 01 635 7518 4464-07 4 24 14 TT1 Day Date Stainless Steel - Rubber / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Oris TT1 Day-Date 01 635 7518 4464-07 4 24 14 has a stainless steel case of 42.00mm, which is crowned by a rubber top ring. This watch is powered by caliber Oris 635, a self-winding movement displaying both day and date.