Oris - 01 674 7521 4464-07 8 24 01
01 674 7521 4464-07 8 24 01 TT1 Chronograph Stainless Steel - Rubber / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | TT1 |
| Reference: | 01 674 7521 4464-07 8 24 01 (aka: 01 674 7521 4464-07 8 24 01) |
| Name: | 01 674 7521 4464-07 8 24 01 TT1 Chronograph Stainless Steel - Rubber / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Oris TT1 Chronograph 01 674 7521 4464-07 8 24 01 has a stainless steel case of 42.50mm, which is crowned by a rubber top ring. This watch is powered by caliber Oris 674, a self-winding movement with chronograph and date.