Oris - 01 735 7752 4154-07 4 24 06FC
01 735 7752 4154-07 4 24 06FC TT1 Day Date Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | TT1 |
| Reference: | 01 735 7752 4154-07 4 24 06FC (aka: 01 735 7752 4154-07 4 24 06FC) |
| Name: | 01 735 7752 4154-07 4 24 06FC TT1 Day Date Stainless Steel / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris TT1 01 735 7752 4154-07 4 24 06FC has a stainless steel case of [DIAMTER]mm, which houses the self-winding caliber Oris 735 with windows for both day and date.