Oris - 01 673 7587 7084-Set
01 673 7587 7084-Set TT3 Chronograph Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | TT3 |
| Reference: | 01 673 7587 7084-Set (aka: 01 673 7587 7084-Set) |
| Name: | 01 673 7587 7084-Set TT3 Chronograph Limited Edition |
| Limited: | Yes, 3000 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris TT3 01 673 7587 7084-Set has a titanium case crowned by a bezel with tachymeter insert. The dial is Black carbon fiber. Inside ticks the self-winding caliber Oris 674.