Oris - 01 673 7611 7084-Set
01 673 7611 7084-Set TT3 Chronograph RUF CTR3
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | TT3 |
| Reference: | 01 673 7611 7084-Set (aka: 01 673 7611 7084-Set) |
| Name: | 01 673 7611 7084-Set TT3 Chronograph RUF CTR3 |
| Limited: | Yes, 3000 units |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 44.50 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris TT3 Chronograph RUF CTR3 01 673 7611 7084-Set is a limited edition of 3000 pieces created in collaboration with RUF automobiles. This watch has a titanium case of 44.50mm with a ceramic bezel insert and stainless steel pushers & crown.