Oris - 01 774 7611 7784-Set
01 774 7611 7784-Set TT3 Chronograph Darryl O'Young Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | TT3 |
| Reference: | 01 774 7611 7784-Set (aka: 01 774 7611 7784-Set) |
| Name: | 01 774 7611 7784-Set TT3 Chronograph Darryl O'Young Limited Edition |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 45.50 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris TT3 01 774 7611 7784-Set is a limited edition of 500 pieces created in collaboration with racing driver Darryl O'Young. This watch has a black plated titanium case of 45.50mm with a ceramic tachymeter scale and a Grey dial. Inside ticks the self-winding caliber Oris 774.