Oris - 01 635 7613 4784-Set
01 635 7613 4784-Set Williams Day Date 42 Kazuki Nakajima
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Williams |
| Reference: | 01 635 7613 4784-Set (aka: 01 635 7613 4784-Set) |
| Name: | 01 635 7613 4784-Set Williams Day Date 42 Kazuki Nakajima |
| Limited: | Yes, 2501088 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 0-60 |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Williams 01 635 7613 4784-Set has a stainless steel case of 42.00mm, and a Black dial. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 635, whose signature red rotor can be seen via the see-through case back. This limited edition of 250 pieces was created in collaboration with Kazuki Nakajima.