Oris - 01 679 7614 4164-07 8 24 75
01 679 7614 4164-07 8 24 75 WilliamsF1 Team Chronograph 45 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Williams |
| Reference: | 01 679 7614 4164-07 8 24 75 (aka: 01 679 7614 4164-07 8 24 75) |
| Name: | 01 679 7614 4164-07 8 24 75 WilliamsF1 Team Chronograph 45 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Williams F1 Team Chronograph {WATCH_REF] has a stainless steel case crowned by a bezel with tachymeter insert, with articulating lugs and a see-through case back. The dial is Black. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 679.