Oris - 01 735 7740 4154-07 8 24 50S
01 735 7740 4154-07 8 24 50S Williams Day Date 42 Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Williams |
| Reference: | 01 735 7740 4154-07 8 24 50S (aka: 01 735 7740 4154-07 8 24 50S) |
| Name: | 01 735 7740 4154-07 8 24 50S Williams Day Date 42 Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Williams 01 735 7740 4154-07 8 24 50S has a stainless steel case of 42.00mm, and a Skeleton dial. This watch is powered by the self-winding caliber Oris 735 , whose signature red rotor can be seen via the see-through case back.