Panerai - 1950CTLR
1950CTLR Luminor 1950 44 3 Days Carbotech / Luna Rossa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | 1950CTLR (aka: 1950CTLR) |
| Name: | 1950CTLR Luminor 1950 44 3 Days Carbotech / Luna Rossa |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Panerai Luminor Marina Carbotech reference 1950CTLR has a case made of Panerai's 'Carbotech', paired with titanium case back and a sun brushed Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber P.9010.