Panerai - PAM00127
PAM00127 Luminor 1950
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00127 (aka: PAM00127) |
| Name: | PAM00127 Luminor 1950 |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | Yes, 1950 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2002, the Panerai Luminor 1950 PAM00127 'Fiddy' was the first Panerai to use what would become the 1950-style case.