Panerai - PAM00203
PAM00203 Luminor 1950 8 Days
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00203 (aka: PAM00203) |
| Name: | PAM00203 Luminor 1950 8 Days |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 203 is among the most coveted and sought-after Panerai's. It features a vintage Angelus movement much alike the ones used in the vintage models.