Panerai - PAM00217
PAM00217 Luminor 1950 Marina Militare
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00217 (aka: PAM00217) |
| Name: | PAM00217 Luminor 1950 Marina Militare |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The coveted 'Marina Militare' displayed proudly on the dial, the 2005 limited edition PAM 217 is the 'destro' brother of the PAM 127.