Panerai - PAM00253
PAM00253 Luminor 1950 Flyback Regatta
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00253 (aka: PAM00253) |
| Name: | PAM00253 Luminor 1950 Flyback Regatta |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai 253 Flyback Regatta was introduced in 2006 to celebrate the 2006 Panerai Classic Yachts Challenge. It features a black hobnail dial and a distinct blue hand for the chronograph's seconds counter.