Panerai - PAM00267
PAM00267 Luminor 1950 8 Days
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00267 (aka: PAM00267) |
| Name: | PAM00267 Luminor 1950 8 Days |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 6 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 203 is arguably the most collectible Panerai of recent years, with its vintage Angelus 8 days movement housed in a contemporary Luminor 1950 case. However, the relatively unknown 2008 PAM 267 uses the same movement, yet features a Marina Militare dial and was made in just 6 pieces.