Panerai - PAM00275
PAM00275 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Acciaio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00275 (aka: PAM00275) |
| Name: | PAM00275 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Acciaio |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
First introduced to the Panerai collection in 2007, the Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Acciaio has a stainless steel case of 44mm housing the hand-wound caliber P.2004 chronograph movement. Pictured with AM/PM dial, while earlier versions had the 'dot dial'.