Panerai - PAM00276
PAM00276 Luminor 1950 Tourbillon GMT
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00276 (aka: PAM00276) |
| Name: | PAM00276 Luminor 1950 Tourbillon GMT |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 276 Luminor 1950 Tourbillon is Panerai's original and first watch with in-house tourbillon - courtesy of caliber P.2005. It has a stainless steel case of 47mm and a black sandwich dial, discretely hiding the tourbillon.