Panerai - PAM00277
PAM00277 Luminor 1950 8 Days GMT Monopulsante Pink Gold
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00277 (aka: PAM00277) |
| Name: | PAM00277 Luminor 1950 8 Days GMT Monopulsante Pink Gold |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor 8 Days GMT Monopulsante PAM 277 features a pink gold case paired with a striking blue dial. It is powered by caliber P.2004.