Panerai - PAM00286
PAM00286 Luminor 1950 Regatta Rattrapante
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00286 (aka: PAM00286) |
| Name: | PAM00286 Luminor 1950 Regatta Rattrapante |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2007 Panerai PAM 286 Regatta Rattrapante was introduced to celebrate the 2007 Panerai Classic Yachts Challenge. It features a rattrapante (split-seconds) chronograph (caliber OP XVIII) and a 44mm stainless steel case in 1950 style with a hobnail dial.