Panerai - PAM00289
PAM00289 Luminor 1950 8 Days GMT Oro Rosa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00289 (aka: PAM00289) |
| Name: | PAM00289 Luminor 1950 8 Days GMT Oro Rosa |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 8 Days GMT Oro Rosa PAM 289 was introduced in 2007. Earlier versions have the 'dot dial', while the version as pictured has the 'AM/PM' dial.