Panerai - PAM00306
PAM00306 Luminor 1950 Tourbillon GMT Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00306 (aka: PAM00306) |
| Name: | PAM00306 Luminor 1950 Tourbillon GMT Titanio |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 306 Luminor Tourbillon is the titanium equivalent of the 2007 PAM 276. It features a brown dial. Number of pieces produced is currently not known.