Panerai - PAM00311
PAM00311 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00311 (aka: PAM00311) |
| Name: | PAM00311 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
First introduced in 2008, the PAM00311 Luminor 1950Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio (yes, quite the name) is powered by caliber P.2004, Panerai's first chronograph movement. It has a titanium case of 44mm and a brown dial.