Panerai - PAM00312
PAM00312 Luminor 1950 3 Days Automatic Brushed
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00312 (aka: PAM00312) |
| Name: | PAM00312 Luminor 1950 3 Days Automatic Brushed |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
First released in 2009, the PAM00312 features a brushed case in 44mmm. It is powered by caliber P.9000. Replacement came in 2010 in the form of the PAM01312.