Panerai - PAM00317
PAM00317 Luminor 1950 44 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Ceramic / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00317 (aka: PAM00317) |
| Name: | PAM00317 Luminor 1950 44 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Ceramic / Black |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Ceramica PAM 317 was first introduced in 2008. It features a ceramic case measuring 44mm and it's powered by caliber 2004 - Panerai's first in-house chronograph movement.