Panerai - PAM00319
PAM00319 Luminor 1950 8 Days Rattrapante
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00319 (aka: PAM00319) |
| Name: | PAM00319 Luminor 1950 8 Days Rattrapante |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2009 PAM 319 Luminor 1950 is powered by caliber P.2006 - a hand-wound movement with split-seconds monopusher chronograph. The case is made of pink gold and it is fitted with a brown dial.