Panerai - PAM00332
PAM00332 Luminor 1950 Regatta Rattrapante
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00332 (aka: PAM00332) |
| Name: | PAM00332 Luminor 1950 Regatta Rattrapante |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2009 PAM 332 Luminor 1950 Regatta Rattrapante is essentially a PVD-coated version of the 2007 PAM 286. It is powered by caliber OP XVIII, a split-seconds chronograph based on a Valjoux ebauche. It was introduced to celebrate the 2009 Panerai Classic Yachts Challenge.