Panerai - PAM00335
PAM00335 Luminor 1950 44 10 Days GMT Ceramic / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00335 (aka: PAM00335) |
| Name: | PAM00335 Luminor 1950 44 10 Days GMT Ceramic / Black |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor 1950 10 Days GMT Ceramica PAM 335 was first introduced in 2010. It features a ceramic case and an automatic movement with ten days power reserve, horizontal power reserve indicator and an additional time zone.