Panerai - PAM00340
PAM00340 Luminor 1950 Tourbillon GMT Oro Rosa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00340 (aka: PAM00340) |
| Name: | PAM00340 Luminor 1950 Tourbillon GMT Oro Rosa |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 340 is a limited edition of the Luminor 1950 Tourbillon with a pink gold case and a blue dial.