Panerai - PAM00344
PAM00344 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days Oro Rosa
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00344 (aka: PAM00344) |
| Name: | PAM00344 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days Oro Rosa |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 344 Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days was introduced in 2010 as a limited edition of 150 pieces. It features a version of the P. 2004 movement with conventional power reserve display. The pink gold case is paired with a brown sandwich dial.