Panerai - PAM00345
PAM00345 Luminor 1950 Chrono Monopulsante Left-Handed 8 Days Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Luminor 1950 |
| Reference: | PAM00345 (aka: PAM00345) |
| Name: | PAM00345 Luminor 1950 Chrono Monopulsante Left-Handed 8 Days Titanio |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 354 was introduced in 2011 as a limited edition of just 150 pieces. It features a titanium case of 44mm with the crown on the left side - so-called 'Destro'. It is powered by the P.2004/9 movement, a stripped version of the original P.2004 caliber.